FAQ - Pytania i odpowiedzi

Zgromadziliśmy najczęściej zadawane pytania wraz z jasnymi i wyczerpującymi odpowiedziami,
aby pomóc Ci lepiej zrozumieć wszystkie aspekty naszej oferty.

Zakup nieruchomości

1. Jak wygląda proces zakupu nieruchomości?

Zakup nieruchomości poprzedzony jest następującymi krokami:

  1. Umowa rezerwacyjna - zawarcie jej gwarantuje rezerwację wybranej nieruchomości na określony czas, podczas którego możliwe jest uzyskanie decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego i wiąże się z wpłatą kaucji rezerwacyjnej.
  2. Umowa deweloperska - zawierana jest w formie aktu notarialnego. Zobowiązuje zarówno dewelopera, jak i nabywcę nieruchomości, tzn. deweloper ma obowiązek wybudować inwestycję i przenieść prawa do lokalu na nabywcę, natomiast nabywca obliguje się do zakupu i uregulowania kwestii finansowych na rzecz dewelopera.
  3. Umowa przeniesienia własności - zawierana w formie aktu notarialnego. Jest to przeniesienie wszelkich praw i obowiązków na Nabywcę, który staje się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości.
Rachunek powierniczy

2. Co to jest rachunek powierniczy?

Wpłaty nabywców na poczet zakupu nieruchomości zabezpieczone są Otwartym Bankowym Rachunkiem Powierniczym. Całkowita kwota za daną nieruchomość jest podzielona na raty, które Nabywca wpłaca na swój indywidualny rachunek (tzw. subkonto przypisane do konkretnego domu lub mieszkania) zgodnie z ustalonym w Umowie deweloperskiej harmonogramem.

Proces budowy podzielony jest na etapy i każdy z nich podlega kontroli banku prowadzącego rachunek powierniczy:

  1. Deweloper buduje ze środków własnych.
  2. Kontrola etapu przez wykwalifikowanego inspektora budowlanego.
  3. Decyzja o wypłacie środków dla Dewelopera za zakończony etap.

Taka forma regularnej kontroli gwarantuje pewność i bezpieczeństwo ulokowanych środków każdego Nabywcy na swoje wymarzone mieszkanie lub dom.

Wprowadzanie zmian

3. Czy istnieje możliwość wprowadzania zmian w lokalu?

Nabycie nieruchomości na wczesanym etapie budowy daje możliwość wprowadzenia indywidualnych modyfikacji w zakresie ścian działowych, a także elektryki i hydrauliki. Każde zgłoszenie zmiany jest rozpatrywane indywidualnie, zaś koszt uzależniony od terminu i ilości wprowadzanych zmian.

Podatek PCC

4. Czy zapłacę podatek PCC?

Kupując u nas nieruchomość, jesteście Państwo zwolnieni z podatku PCC, ponieważ deweloper jest płatnikiem podatku VAT.

Prowizja od zakupu nieruchomości

5. Czy zapłacę prowizję od zakupu nieruchomości?

Oferta pochodzi bezpośrednio od właściciela - brak jest ukrytych prowizji.

Domy bezczynszowe

6. Co oznacza sformułowanie „domy bezczynszowe”?

Każdy dom jednorodzinny posiada swoją wydzieloną działkę i ma założoną własną księgę wieczystą. Oznacza to, że jesteście Państwo jedynymi właścicielami nieruchomości i opłacacie tylko roczny podatek od nieruchomości wraz z opłatami licznikowymi na podstawie indywidualnego zużycia wody, prądu i gazu.